Led Zeppelin

ilość znalezionych towarów: 15

Led Zeppelin koszulka zespołu, który bez wielkich ambicji podbił muzyczny świat

Led Zeppelin koszulka londyńskiej grupy, która zalicza się powszechnie do jednego z najbardziej znaczących zespołów hard rockowych wszech czasów. Skład założył gitarzysta Jimmy Page po rozpadzie swej wcześniejszej formacji The Yardbirds, w roku 1968. Zaprosił do niego wokalistę Roberta Planta, który z kolei wprowadził do grupy bębniarza Johna Bonhama. Ostatnim elementem personalnej układanki został uznany muzyk sesyjny, basista John Paul Johnes. Nadzór menedżerski nad grupą objął Peter Grant, któremu w powszechnej opinii zawdzięczała ona niespotykane wówczas warunki kontraktowe i finansowe. Od razu wyczuwalna chemia wspólnego komponowania i grania, sprawdzona na koncertach, zaowocowała w 1969 roku pierwszym albumem Led Zeppelin I. Krążek ten z perspektywy czasu krytycy określają za punkt zwrotny w historii muzyki rockowej. Muzyka osadzona korzeniami w bluesowej tradycji szybko znalazła uznanie również wśród czołówki ówczesnej sceny wykonawców. Po nagraniu debiutanckiej płyty zespół ruszył w tournée po Ameryce Północnej, podczas którego nagrywał swój drugi krążek. Led Zeppelin II zajął pierwsze miejsca na listach w Europie i USA, cementując ogólnoświatowy sukces grupy. W naszym sklepie internetowym znajdziesz koszulki rockowe z ulubionymi zespołami, w tym koszulki Led Zeppelin.

Cztery pierwsze płyty, czyli cztery kamienie milowe w historii rocka

Druga płyta zespołu (1969 r.) do dziś pozostaje jednym z najbardziej inspirujących materiałów kiedykolwiek nagranych przez grupę rockową. Zaś utwory Whole Lotta Love czy Heartbreaker – jasnymi perłami firmamentu hard rockowego panteonu. Zespół ruszył w kolejną światową trasę, będąc porównywany do gigantów z tego okresu, takich jak Cream, Blind Faith oraz Jimi Hendrix. Po zakończeniu tournée grupa zaczęła nagrywać kolejny album (Led Zeppelin III, 1970 r.), na którym zwróciła się w stronę brzmień folkowych oraz celtyckich. Publiczność oraz krytycy docenili rozwój zespołu, co przełożyło się na ponowne szczyty list na całym świecie. Skład ruszył w kolejną, pełną ekscesów, trasę. Tym razem podróżował już własnym samolotem, dołączając, a nawet stając się rockowym zespołem numer jeden. Po zakończeniu tournée zaczęto nagrywać czwarty album, który ukazał się w listopadzie 1971 roku. Okazał się gigantycznym sukcesem, między innymi dzięki balladzie Stairway To Heaven, pozostającej do dziś jedną z najpiękniejszych rockowych kompozycji. Grupa promowała płytę na trasach po Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii.

Zalety i wady bicia koncertowych rekordów frekwencji

Po wydaniu czwórki, Led Zeppelin zaczął odczuwać zmęczenie nieustającym cyklem trasa-album. Znalazło to odzwierciedlenie na piątej płycie Houses Of The Holy z 1973 roku. Choć prezentował on bardzo eklektyczny materiał, ponownie zajął pierwsze miejsca na listach po obu stronach oceanu. Zaś następująca po nim trasa biła rekordy frekwencji (zespół grał w halach mieszczących nawet 60 tysięcy ludzi). Intensywny tryb życia dawał jednak o sobie znać. Grupa na jakiś czas zrezygnowała z podroży, otwarła własną wytwórnię muzyczną, pod której szyldem nagrała szósty krążek, dwupłytowy Physical Graffiti (1975). Osiągnął on sukces (między innymi dzięki utworowi Kashmir), ale wskazywano na mocno nijaki poziom większości materiału. Mimo że popularność Led Zeppelin nie malała, obniżka jego formy była widoczna również na kolejnej płycie Presence (1976). Plant nagrywał ją na wózku inwalidzkim, po wypadku samochodowym. Choć takie utwory jak Achilles Last Stand czy Tea For One były popularne, otwarcie mówiono o kryzysie grupy. Swoje zrobiło też postępujące uzależnienie muzyków od używek.

Led Zeppelin koszulka dla fanów rocka, bo legenda pozostaje wciąż ta sama

Między innymi z powyższych powodów zespół zrezygnował wówczas z rasy, koncentrując się na produkcji filmu i albumu koncertowego The Song Remains The Same. W następnym roku Led Zeppelin wznowił koncertowanie, po raz kolejny ustanawiając rekord frekwencji. W USA, na stadionie Pontiac Silverdome, zagrał dla 76 229 osób. Śmierć syna Planta oraz postępujące uzależnienie muzyków od narkotyków sprawiło, że dopiero w 1978 roku nagrali oni kolejną płytę – promowany trasą In Throught The Out Door. W 1980 roku grupa miała wrócić na scenę, ale uniemożliwiła to śmierć Johna Bonhama. Reszta zespołu zdecydowała się na zakończenie działalności i skupiła na działalności solowej. W latach późniejszych, choć Plant i Page podejmowali współpracę, nie doszło do reaktywacji grupy. Dopiero w 2007 roku muzycy zagrali razem dla fundacji zmarłego założyciela Atlantic Records, Ahmeta Ertegüna. Za bębnami usiadł wtedy syn Bonhama – Jason. Do nagrania albumu ani tournée jednak nie doszło. Do dziś Led Zeppelin pozostaje jednym z najjaśniejszych punktów rockowej historii, zaś jego albumy – jej kamieniami milowymi.

Led Zeppelin to rock n roll w najczystszej postaci. Legenda na zawsze!
Sprawdź merch czyli bluzy, koszulki i gadżety ktore mamy przygotowane dla każdego wielbiciela Ledów

      Loga UE
      DLACZEGO WARTO KUPOWAĆ W
      pixel