Pink Floyd

ilość znalezionych towarów: 12

Pink Floyd koszulka zespołu, który przeszedł od psychodelicznego fenomenu do klasyki rocka progresywnego

Pink Floyd koszulka zespołu grającego rocka progresywnego. To londyńska grupa, którą uważa się nie tylko za jedną z najbardziej wpływowych, ale również eksperymentalnych grup muzycznych. Jej początki sięgają roku 1965, kiedy to grupa studentów architektury (m.in. perkusista Nick Mason i klawiszowiec Richard Wright) stworzyli w Cambridge grupę Sigma Six. Po kilku przetasowaniach i zmianie nazwy dołączyli Syd Barret (gitara i wokal) oraz Roger Waters (bas). Pod wpływem Barreta grupa zaczęła grać modny wówczas rock psychodeliczny. W muzycznym świecie Londynu szybko zdobyła sławę za sprawą niezwykłych występów. Jego talent doprowadził też do wydania ważnych singli (Arnold Layne, See Emily Play) oraz pierwszego albumu (The Piper At The Gates Of Dawn, 1967). Zapewnił on Pink Floyd rozpoznawalność w UK i za granicą. Jednak problemy ze zdrowiem i narkotykami Syda doprowadziły do usunięcia go z grupy i nagrania drugiej płyty, A Saucerful Of Secrets (1968), z nowym gitarzystą i wokalistą, Davidem Gilmourem. Krążek ten ugruntował pozycję zespołu na scenie progresywnej. Zainteresowanie składem sprawiło, że rok 1969 upłynął mu na koncertowaniu. Tutaj kupisz koszulki z zespołami muzycznymi.

Pink Floyd koszulka czołowego zespołu rockowego na świecie

Popularność Pink Floyd wzrosła wraz z wydaniem dwóch kolejnych płyt. Były to More (1969) z muzyką filmową oraz przede wszystkim podwójna Ummagumma (1969). Ta druga wiernie oddawała klimat psychodelicznych występów składu. Jej popularność zachęciła zespół do zawieszenia poprzeczki wyżej i nagrania dzieła symfonicznego. Efektem była suita Atom Heart Mother, wydana na albumie o tym samym tytule (1970). Całość została dobrze przyjęta i udowadniała, że możliwości grupy są nieograniczone. To samo udowodniła suita Echoes, wydana na kolejnym albumie Meddle (1971). Zespół stał się jednym z najpopularniejszych przedstawicieli muzycznej sceny progresywnej i artrockowej. Postanowił podkreślić to nagraniem swego koncertu w słynnych ruinach amfiteatru w Pompejach. Następny album, Obscured By Clouds (1972), kolejny z muzyką filmową, był jedynie przygrywką do tego co nastąpiło rok później. Wtedy to właśnie Pink Floyd nagrał swoje najbardziej zespołowe opus magnum – czyli Dark Side Of The Moon. Płyta odniosła gigantyczny, choć nie natychmiastowy sukces. Do dziś pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się krążków wszech czasów.

Ciemna strona księżyca, początek rozłamu i ściana pomiędzy muzykami

Dark Side… niewątpliwie stanowiła punkt przełomowy w karierze zespołu. Zrobiła z niej światową gwiazdę, ale również doprowadziła do podziałów. Już podczas nagrywania kolejnych, dobrze przyjętych albumów Wish You Were Here (1975) oraz Animals (1977) na pozycję lidera zaczął wysuwać się trudny we współpracy Waters. Zmęczenie sukcesem po wydaniu Ciemnej Strony… zaczęło udzielać się wszystkim. Niekończące się trasy koncertowe po gigantycznych stadionach odbiły piętno na stosunkach w zespole oraz na tematyce kolejnej płyty. Poczucie braku kontaktu zespołu publicznością nasunęło Watersowi projekt symbolicznej ściany. Krążek, którego teksty objęły również wątki z jego prywatnego życia, do dziś uważa się za koncepcyjny album wszech czasów. Wydana w 1979 roku The Wall jako zjawisko kulturalne po raz kolejny udowodniła wielkość grupy. Jednak atmosfera w zespole była już bardzo zła. Podczas pracy nad albumem ze składu wyrzucono Wrighta. Zaś konflikt Gilmoura z Watersem wkroczył w decydującą fazę. Osobista płyta The Final Cut (1983) faktycznie okazała się ostatnim cięciem w studyjnej współpracy obu muzyków. Niedługo potem Waters odszedł.

Sklep rockowy zaprasza, oferujemy koszulki Pink Floyd i innych klasyków rocka

Były lider zespołu Pink Floyd był przekonany, że tym samym zespół się rozpadnie. Stało się jednak inaczej. Gilmour z Masonem i Wrightem po długiej przerwie nagrali i wydali w 1987 roku płytę A Momentary Lapse Of Reason. Zaraz po tym ruszyli na gigantyczne, niemalże dwuletnie tournée Delicate Sound Of Thunder, uwiecznione na podwójnym albumie o tej samej nazwie. Publiczność była spragniona muzyki grupy. Zespół wielokrotnie zapełniał największe stadiony na świecie. Podobnie było po wydaniu płyty The Division Bell (1994). Następująca po niej trasa potwierdziła legendarny status flojdów. Po wydaniu koncertowego dzieła Pulse (1995) zespół zamilkł na wiele lat. Dopiero w 2005 roku doszło do okolicznościowego występu podczas Live 8 z… Watersem. Wszelkie nadzieje związane z reaktywacją rozwiała jednak śmierć Wrighta (2008). W hołdzie dla niego koledzy wydali w 2014 roku płytę Endless River. Historia grupy dobiegła końca. Jedynie Nick Mason gra utwory z wczesnych etapów jej działalności z grupą Nick Mason’s Saucerful Of Secrets Live. Zespół wydaje też kolekcjonerskie reedycje swych albumów.

    Loga UE
    DLACZEGO WARTO KUPOWAĆ W
    pixel