Pearl Jam

ilość znalezionych towarów: 3

Pearl Jam koszulka zespołu, który zyskał błyskawiczną międzynarodową popularność

Pearl Jam koszulka amerykańskiego zespołu rockowego, założonego w 1990 roku w Seattle. Trzon grupy od początku stanowili gitarzyści Stone Gossard i Mike McCready, a także basista Jeff Ament. To właśnie oni stworzyli pierwsze formacje, z których potem, w 1990 roku, po dołączeniu Eddiego Veddera oraz Dave’a Krusena, wyrósł Pearl Jam. Już pierwszy album grupy Ten (1991) zatrząsł światem muzycznym i stał się jednym ze sztandarowych płyt nowego nurtu grunge. Utwory Jeremy, Even Flow czy Alive błyskawicznie zawojowały MTV. Zaś grupa stała się międzynarodową gwiazdą, wymienianą jednym them z Alice In Chains oraz Nirvaną. Przed nagraniem kolejnego albumu na bębnach zaczął grać Dave Abruzzesse. To z nim w składzie zespół nagrał druga płytę Vs. (1993). W kilka dni osiągnęła ona nakład ponad miliona egzemplarzy. Grupa istniała zaledwie kilka lat, ale biła rekordy popularności, stając się awangardą stylu grunge. Kolejny album Vitalogy (1994) rozpoczął eksperymenty składu ze zmianą stylu. Stanowił ponadto zapowiedź tego, co fani znają i uwielbiają w muzyce formacji do dziś. Tutaj kupisz koszulki Pearl Jam i innych zespołów rockowych.

Od ikony grunge’u do gwiazdy korzennego, garażowego rocka

No Code, wypuszczony w 1996 roku, to album, o którym mówi się, że stał się punktem zwrotnym w historii zespołu. Pearl Jam nagrał go z nowym perkusistą w składzie – Jackiem Ironsem (wcześniej Red Hot Chili Peppers). Na płycie garażowy rock przeplata się z wolnymi, nastrojowymi utworami. Z pewnością coraz mniej tutaj grunge’u. Od czasu Vs. zespół wszedł w konflikt z monopolistą, firmą Ticketmaster i grał jedynie na imprezach nieobjętych jej sprzedażą. Spowodowało to, że występował jedynie w niewielkich obiektach na krótkich trasach. Między innymi dlatego sukces kolejnego, dojrzałego krążka Yield (1998) był umiarkowany. Promowała go pełnowymiarowa trasa (po przegranym procesie z Ticketmaster) Yield Tour, podsumowana koncertowym albumem Live on Two Legs (1998). Zaś podczas koncertów w zespole znowu zmienił się perkusista – po rozpadzie Soundgarden dołączył Matt Cameron. Grupa zaczęła też na nowo kręcić teledyski, czego zaprzestała po pierwszej płycie. Ponadto, po krótkiej przerwie przystąpiła do nagrywania płyty Binaural. Ujrzała ona światło dzienne w roku 2000. Podczas trasy promocyjnej nagrywano każdy koncert.

Powrót do dobrej formy w nowym millenium

Zespół zupełnie zerwał ze stylistyką grunge, zostając przy garażowym rocku. Coraz częściej teksty formacji zaczęły poruszać tematy polityczne oraz społeczne. Tak było na wydanym w 2002 roku Riot Act. Artyści sprzeciwiali się na nim polityce George’a W. Busha oraz składali hołd ofiarom tragedii podczas ich koncertu w Roskilde sprzed dwóch lat. Riot Act Tour objęła Amerykę Północną oraz Australię. Po niej zespół zamilkł na prawie cztery lata. Dopiero w 2006 roku wypuścił album zatytułowany Pearl Jam. Wielu uważa, że to najlepszy ich krążek od lat, a jednocześnie powrót do muzycznych korzeni. Również to wydawnictwo promowała długa trasa po Europie, Ameryce oraz Australii (2006 World Tour). Także po niej grupa zamilkła na kilka lat, powracając dopiero w 2009 roku z albumem Backspacer. Grała po niej okazyjne, niewielkie tournée w różnych zakątkach świata. W roku 2011 wydała, z możliwością darmowego ściągnięcia, album Toronto 9.11.11 i ruszyła w kolejną trasę PJ20 World Tour, na której świętowała swoje 20-lecie. Odwiedziła wtedy między innymi Kostarykę.

Koszulka Pearl Jam, 30 lat perły z Seattle, sklep rockowy zaprasza

Dobrą formę zespołu potwierdził kolejny album – wydany w 2013 roku Lighting Bolt, który osiągnął pierwsze miejsce na Top 100 Bilboardu. Sprzedał się w nakładzie ponad 166 tysięcy egzemplarzy, co w dobie serwisów streamingowych jest dobrym wynikiem. Przez kolejne 7 lat z przerwami Pearl Jam koncertował w różnych, często egzotycznych miejscach na świecie. Zaś w 2017 roku został wprowadzony do Rock And Roll Hall Of Fame. W 2020 roku wydał udany krążek Gigaton. Niestety, towarzysząca mu trasa z powodu pandemii Covid-19 została przełożona. Jednak na pociechę fani otrzymali winylową wersję telewizyjnego koncertu MTV Unplugged z 1992 roku. Dodatkowo w maju 2021 roku zespół ogłosił cyfrowe wydanie wszystkich koncertów z lat 2000 – 2013. Także od 2021 roku zaczął ponownie grać koncerty z nowym gitarzystą koncertowym – Joshem Klingofferem (wcześniej Red Hot Chili Peppers). Pearl Jam to ponad 30 lat wyśmienitej muzyki nie tylko spod znaku grunge. Wraz z grupami Alice in Chains, Nirvana i Soundgarden zalicza się go Wielkiej Czwórki z Seattle.

    Loga UE
    DLACZEGO WARTO KUPOWAĆ W
    pixel